Libraries: dialogue for change

У велелепном конгресном центру Мегарон, у грчкој престоници културе, уметности и филозофије Атини, од 24. до 30. августа 2019. одржан је 85. Светски библиотечки и информациони конгрес под називом "Libraries: dialogue for change".
IFLA, светска, независна, невладина организација окупила је преко 3.600 делегата из 140 земаља, више од 500 говорника у оквиру 250 сесија, око 200 постер сесија, 30 lightning разговора, преко 20 сателит сусрета и 11 кључних сесија које су преношене на интернету путем видео-стрима.
Захваљујући подршци Библиотекарског друштва Србије и Министарства културе и информисања пут Атине пошло је 25 библиотекара из Србије, међу којима и представници Библиотеке из Лазаревца: Милица Матијевић и Драгана Маринковић. Ово је први IFLA конгрес на коме учествују библиотекари библиотеке "Димитрије Туцовић" . Учешће је омогућено средствима Министарства културе и информисања, БДС и Секретаријата за културу града Београда. Постер презентација "4R 4U“ којим се наша библиотека представила на највећем светском скупу библиотекара привукла је велику пажњи колега. Еколошка етика о којој се тако мало говори код нас, а која је апсолутни приоритет у свету била је централан тема нашег постера. У складу са темом овогодишње конференције подтема је била дијалог. Секција за рад са децом и Зелена секција посебно су подржале наш рад, као и директор ЕБЛИДЕ.
Првог свечаног дана отварања Конгреса у Атини, све присутне је поздравила председница IFLA-е Глорија Перез Салмерон, као и генерални секретар Гералд Лајтнер. У име грчке владе обратила се Софија Захараки, заменик министра за образовање и верска питања, чије је одељење одговорно за већину библиотека у Грчкој. Уприличен је уметнички програм којим је представљена Грчка кроз игру и песму младих уметника.
Циљеви сваког Конгреса IFLA-е су међународне дискусије, предавања, истраживања, сарадња у свим областима делатности који се тичу библиотечке и информационе активности, али и упознавање и дружење библиотекара из свих земаља. Тим поводом организована је посета културном центру Ставрос Нијархос који обједињује Националну оперу и Националну библиотеку. Библиотека се простире на 25 хиљада квадратних метара у којој се чува око пет хиљада рукописа, докумената и графика из периода од 9. до 19 . века, као и преко милион књига и ревија. Здање је само по себи импозантно, али је главни циљ градње био да се од Културног центра начини место друштвеног живота Атињана.
Након бројних размена искустава међу учесницима и присутнима на Конгресу, гостовање у Атини завршило се примопредајом дужности будућој председници IFLA и позивом на следећи Конгрес, који ће 2020. године бити одржан у Даблину.
По повратку из Атине, библиотекари из Србије имали су прилику да посете централну јавну библитеку у грчком граду Верији, где су их домаћини провели кроз пријатан и реновирани простор Библиотеке, у чијој је реконструкцији учествовала Ставрос Нијархос фондација. Библиотека у Верији, својим иновативним архитектонским решењем простора и фондом којим располаже задовољава културне, друштвене и забавне потребе својих корисника.













