Промоција књиге "Доживљаји риђег гусара Туфа"

У петак, 7. јуна 2019. године у 11:00 одржаће се промоција књиге најпознатијег бугарског мачка "Доживљаји риђег гусара Туфа", аутора Георги Константинова.
О аутору:
Бугарски књижевник Георги Константинов у својој земљи је познат пре свега као песник, док се у свету прославио књигама за најмлађе читаоце.
Рођен је 1943. године у Плевену. Дипломирао је бугарски језик на Универзитету у Софији. Радио је на Бугарској националној телевизији (БНТ), а затим као заменик главног уредника у листу Народна младеж, и главни уредник часописа Родна реч и Пламен. Био је заменик министра културе, и главни секретар Удружења бугарских књижевника (СБП), а од 2000. до 2014. године био је председник бугарског ПЕН-а.
Добитник је бројних признања, међу којима су Награда Удружења бугарских књижевника (1979, 1983), Национална награда за дечју књижевност (1978), Национална награда "Петко Р. Славејков" за дечју књижевност (2001), Награда за допринос дечјој књижевности "Константин Константинов" (2006) и Награда "Гео Милев" (2007). Два пута је номинован за Медаљу Ханса Кристијана Андерсена (1994, 1996), најважнију међународну награду за животно дело у области стваралаштва за децу и младе.
Објавио је тридесетак збирки поезије за одрасле а његови стихови нашли се у бројним антологијама светске поезије. Константинов пише ангажовану поезију, често сатиричну, и бави се положајем грађанина у савременом друштву, увек са оптимизмом и вером у бољу будућност. Више од 200 његових песама преточено је у хитове познатих бугарских музичких извођача.
Писао је и поезију за децу, али ретко, јер је веровао да деци треба причати приче, а то је лакше у прозним делима. Иако је Константинов написао само неколико књига за децу, све су постали савремени класици бугарске дечје књижевности и нашле место у бугарској школској лектири. Најпознатије су Магарац с крилима (Магаре с крила, 1983), Приче о Румпи-Румпу (Приказки за Румпи-Румп, 1990) и његово најпопуларније и најпревођеније дело Доживљаји риђег гусара Туфа (Приключенията на Туфо рижия пират, 1980–1997). Заправо, приче о Туфу настајале су преко двадесет година (1980–2006). Године 1980. објавио је дужу приповетку Туфо, риђи гусар (Туфо, рижия пират), и њен муњевит успех инспирисао је Константинова да је доради и допише нове приче, док није уобличио истоимени роман за децу, објављен 1987. године. Роман Туфо, риђа звезда: нови доживљаји (Туфо, рижата звезда: Нови приключения) објављен је 1995. године. Свака следећа књига о Туфу садржала је све старе авантуре и понеку нову, помало прерађене, јер је Константинов увек модернизовао текст и прилагођавао га новим генерацијама.
Као и многи други познати писци, Георги Константинов је почео да пише за децу – уз своје дете. Забављао је свог сина Константина веселим причама, између осталог авантурама риђег мачора који упада у разне невоље широм света, чији је лик инспирисан несташним риђим кућним љубимцем породице Константинов. Георги је одлучио да смешне приче о риђану понуди и другој деци. Требало је још само наћи необично, упечатљиво име за тог јединственог мачора. Помогао му је пријатељ сликар, коме се допала епизода са ванземаљцима, па је поменуо НЛО (неидентификовани летећи објекат) који се на енглеском пише УФО (унидентифиед флyинг објецт), што га је подсетило на туфо – бугарски назив за грм који у јесен поприма јаркориђу боју, као крзно главног јунака. И тако је Туфо добио име.
А песник за одрасле окренуо се прози за децу. Сматрао је да деци, радозналим бићима које занима све на свету, треба причати духовите и занимљиве приче у којима се иста ствар осветљава са разних страна, кроз неколико повезаних догађаја. "Можда зато и воле Туфа", каже Константинов. Туфо је и сам као дете, само што добија прилику да из прве руке искуси много тога о чему деца могу само да маштају: пловидбу гусарским бродом, лет у свемир, циркуску славу и пријатељства са многим необичним ликовима. Туфо каже: "Код куће је најлепше, јер оданде можеш да побегнеш". Књиге о Туфовим доживљајима деци нуде прилику да кроз књижевну авантуру побегну од куће и доживе невероватне ствари, остајући све време у сигурности свог дома. А када порасту, отиснуће се и сама у свет и доживети можда још необичније и луђе пустоловине. Јер књиге попут Туфа код деце буде радозналост, развијају авантуристички дух и оснажују веру у себе. Истовремено, Туфо показује деци и да треба да буду срећна што имају дом, могућност да погреше, да бирају власти слободним изборима, а нарочито што могу да се образују, јер то није доступно свима, а свако знање ће им некада добро доћи. Иако необразован и несташан, Туфо непогрешиво разликује добро и зло, спреман је увек да помогне и има неисцрпни резервоар саосећања са свим бићима које среће, ма колико другачија била од њега. Константинов је разумео још једну важну ствар: иако ће деца увек желети да истражују свет и откривају нове ствари њихов свет се мења, машта се о другим стварима, а мистерије из времена детињства њихових родитеља замениле су нове. Зато је Константинов неуморно радио на модернизацији текста. На пример, у првој верзији Туфо се појавио на црно-белом телевизору, па је Коста трчао код комшије да на телевизору у боји провери да ли је то његов риђи мачак. У савременим верзијама, црно-бели телевизор је нестао, јер мало које дете данас може да га замисли.
"Неке дечје књиге остављају траг у нашој души, али када их читамо касније у животу, чини нам се да су изгубиле шарм. Срећом, постоје књиге које не губе привлачност и посебност", каже Константинов, и зато таквим књигама треба помоћи да комуницирају са савременом д.цом.
Доживљаји риђег гусара, Туфа и даље, тридесет година од настанка, обогаћују и увесељавају детињство сваког читаоца.
